Wybory w Parlamencie: wybrano nowe władze

Jako przewodniczący PE będę walczył o wartości – zapowiadał przed wyborami Antonio Tajani, nowy szef europarlamentu. 63-letni Włoch zastąpi na stanowisku Martina Schulza. Praca w Parlamencie Europejskim nie jest obca nowemu przewodniczącemu, sprawował on mandat tej instytucji w latach 1994 – 2008, zasiadając we frakcji Europejskiej Partii Ludowej – Europejskich Demokratów. Od czerwca 2008 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej i komisarza do spraw transportu, a od listopada 2010 r. objął funkcję komisarza ds. przemysłu i przedsiębiorczości i wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej.

20170117PHT58596_original

Antonio Tajani (EPP) wygrał wybory w czwartej turze uzyskując 351 głosów. Jego kontrkandydat, Gianni Pittella (S&D, IT), zdobył 282 głosy. Żaden z kandydatów nie uzyskał bezwzględnej większości ważnie oddanych głosów w trzech poprzednich turach wyborów na przewodniczącego Parlamentu we wtorek.

Po wyborze Tajani na konferencji prasowej powtórzył kilkakrotnie, że będzie przewodniczącym wszystkich europosłów i grup politycznych, także tych mniejszych. Nie zamierzam być jak premier Unii Europejskiej. Wolę być gwarantem mocnego Parlamentu i chcę wyrażać jego opinie, a nie moje własne – powiedział.

Deklarował, że chce iść śladem swojego poprzednika Martina Schulza i wzmacniać rolę PE wobec pozostałych instytucji Unii. Zdaniem Tajaniego PE musi być wysłuchany podczas negocjacji w sprawie Brexitu, w których pierwsze skrzypce odegrają Komisja Europejska oraz rządy państw UE.

18.01.2017 r. odbyły się wybory na wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego. Następujący posłowie zostali wybrani na wiceprzewodniczących Parlamentu w pierwszej turze głosowania (obok nazwiska liczba uzyskanych głosów):

Mairead McGuinness (EPL, IE) 466

Bogusław Liberadzki  (S&D, PL) 378

David Sassoli (S&D, IT) 377

Rainer Wieland (EPL, DE) 336

Sylvie Guillaume (S&D, FR) 335

Ryszard Czarnecki (EKR, PL) 328

Ramón Luis Valcarcel (EPL, ES) 323

Evelyne Gebhardt (S&D, DE) 315

Pavel Telička (ALDE, CZ) 313

Ildikó Gall-Pelcz (EPL, HU) 310

W drugiej turze głosowania wybrano:

Ioan Mircea Pasçu (S&D, RO) 517

Dimitrios Papadimoulis (GUE/NGL, EL) 469

Ulrike Lunacek (Zieloni,/EFA, AT) 441

Alexander Graf Lambsdorff (ALDE, DE) 393

Zasiadający we frakcji socjalistów europoseł SLD Bogusław Liberadzki, a także reprezentant konserwatystów Ryszard Czarnecki (PiS) zostali wybrani na stanowiska wiceprzewodniczących PE. Polska będzie miała teraz dwóch przedstawicieli w 14-osobowym gronie. W przypadku eurodeputowanego PiS wybór oznacza odnowienie mandatu na kolejne dwa i pół roku. Socjaliści wystawili Liberadzkiego, bo w związku z przegranymi wyborami na szefa PE mogli obsadzić większą liczbę wiceprzewodniczących w tej instytucji.

liberadzkiOd lewej: Ryszard Czarnecki, Bogusław Liberadzki.

Europoseł PiS zdobył w przeprowadzonym w środę rano głosowaniu w Strasburgu 328 głosów. Większe poparcie udało się zdobyć Liberadzkiemu, na którego zagłosowało 378 osób. To drugi najwyższy wynik w PE. „Jestem jedynym Polakiem, któremu udało się uzyskać ponowny wybór. Szósty wynik wśród 15 kandydatów jest fantastyczny, bo doceniono moją 2,5-letnią, ciężką pracę.” – napisał w oświadczeniu po wyborze Czarnecki. Nowi wiceprzewodniczący będą pełnić swoje funkcje przez najbliższe dwa i pół roku, do końca bieżącej kadencji Parlamentu.

Pięcioro kwestorów Parlamentu zostało wybranych, poprzez aklamację, w środę po południu. Głosowanie rozpoczęło się o 16.30. Podczas głosowania elektronicznego posłowie ustalili precedencję (protokolarny porządek pierwszeństwa):

Elisabeth Morin-Chartier (EPP, FR) 459

Andrey Kovatchev (EPP, BG) 432

Vladimir Manka (S&D, SK) 332

Catherine Bearder (ALDE, UK) 313

Karol Karski (ECR, PL) 213

Karol Karski, europarlamentarzysta PiS, został wybrany jednym z pięciu kwestorów Parlamentu Europejskiego. To druga kadencja polskiego polityka na tym stanowisku.
49e17ed923852464cc183da4b1d39cc12c20ec3d
Karski funkcję kwestora Parlamentu Europejskiego sprawuje od roku 2014. Na druga kadencję na tym stanowisku europoseł PiS został wybrany głosami 213 członków Parlamentu Europejskiego. W gronie kwestorów jest jedynym reprezentantem partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Parlament Europejski ma łącznie pięciu kwestorów, odpowiedzialnych za sprawy administracyjne i finansowe dotyczące bezpośrednio europarlamentarzystów. Ponadto kwestorzy mają głos doradczy w prezydium Parlamentu Europejskiego, mogą również przedstawiać ewentualne propozycje zmian do przepisów uchwalanych przez prezydium PE.