UE łagodzi skutki kryzysu

W latach 2013–2014 Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) pomógł w znalezieniu nowej pracy łącznie 26 610 pracownikom zwolnionym w wyniku kryzysu gospodarczego i skutków globalizacji. Według przyjętego sprawozdania, w okresie tym z EFG przeznaczono ponad 114,4 mln euro na wsparcie pracowników w 13 państwach członkowskich (Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Holandia, Polska, Rumunia i Hiszpania), w okresie przejściowym i w poszukiwaniu nowych możliwości pracy. Ze środków krajowych na te cele przeznaczono dodatkowo 94,1 mln euro.

Marianne Thyssen, unijna komisarz odpowiedzialna za zatrudnienie, sprawy społeczne, umiejętności i mobilność pracowników, tak powiedziała: – W okresie, gdy środki publiczne są ograniczone, EFG zapewnia pożądane wsparcie pracownikom zwolnionym zbiorowo w wyniku globalizacji lub kryzysu. Dostosowana do osobistej sytuacji i ukierunkowana pomoc umożliwiła przejście do nowego zatrudnienia niektórych pracowników znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, co doprowadziło do imponującej stopy ponownego zatrudnienia w wysokości prawie 50 proc.

W sprawozdaniu dotyczącym EFG przedstawiono przegląd wniosków o pomoc złożonych w latach 2013–2014 oraz wyniki dostępne dla kilku przypadków, co do których w latach 2013–2014 otrzymano sprawozdania końcowe. Według tych danych połowa pracowników (7 656 z 15 245), którzy skorzystali ze środków EFG, znalazła nową pracę lub rozpoczęła własną działalność. W tym samym czasie dodatkowe 667 osób kształciło się lub szkoliło, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie zatrudnienia. Państwa członkowskie poinformowały, że sytuacja osobista, szanse na zatrudnienie i poczucie własnej wartości pracowników objętych wsparciem uległy wyraźnej poprawie dzięki pomocy z EFG i oferowanym usługom.

Wyniki w zakresie powrotu do aktywności zawodowej dają powody do optymizmu, zważywszy na obecną trudną sytuację na rynku pracy w większości państw członkowskich oraz mając na uwadze fakt, że EFG udziela wsparcia pracownikom w szczególnie trudnych sytuacjach. Wiele środków dotyczy masowych zwolnień, które dotykają konkretne terytorium, na którym zazwyczaj już panuje wysokie bezrobocie. Należy również pamiętać, że objęci wsparciem pracownicy to zazwyczaj pracownicy o niskich kwalifikacjach lub należący do grup mniej uprzywilejowanych.