Przeprowadzasz się do kraju UE?
Cecilia Malmström, komisarz UE do spraw wewnętrznych, zainaugurowała działanie „Portalu Imigracyjnego UE”, strony z niezbędnymi informacjami dla cudzoziemców zainteresowanych przeniesieniem się do UE. Strona ta, znajdująca się pod adresem ec.europa.eu/immigration, została stworzona także z myślą o imigrantach, którzy znajdują się już w Unii Europejskiej i chcieliby przenieść się z jednego państwa członkowskiego do innego. Każda grupa migrantów znajdzie na niej szczegółowe informacje dotyczące procedur w zakresie migracji we wszystkich 27 państwach członkowskich.

Jak skomentowała Komisarz Malmström: „Wiele osób, które chciałyby przenieść się do Unii Europejskiej, nie wie, jakie są dostępne możliwości, jak ubiegać się o zezwolenie na pobyt, ani jakie ryzyko wiąże się z nielegalną migracją. Natomiast migranci, którzy przebywają już na terytorium UE, nie zawsze mają świadomość przysługujących im praw. Musimy zapewnić łatwy dostęp do konkretnych informacji na temat tych – niekiedy złożonych – procedur”.

Dodatkowe informacje
Portal Imigracyjny UE to pierwsze miejsce, w którym należy poszukiwać aktualnych, praktycznych informacji na temat unijnych i krajowych procedur i polityk imigracyjnych Pracownicy, naukowcy, studenci oraz osoby chcące dołączyć do członków rodziny przebywających już na terenie UE mogą znaleźć tam odpowiadające ich potrzebom informacje na temat państwa członkowskiego, do którego chcieliby się przenieść. Na portalu zamieszczone zostały też bezpośrednie odnośniki do krajowych organów odpowiedzialnych za imigrację. Odwiedzający znajdą na nim także jasne informacje na temat przysługujących im praw, a także dowiedzą się, czy do wjechania na terytorium UE będzie im potrzebna wiza.

Na Portalu Imigracyjnym UE wyjaśniono, jak legalnie przekroczyć granice UE i opisano zagrożenia związane z nielegalną imigracją, takie jak nielegalny przemyt osób i handel ludźmi. Migranci i potencjalni migranci znajdą na nim także rozległy katalog kontaktów, zawierający dane organizacji rządowych i pozarządowych, które mogą im pomóc. Organizacje pomagające imigrantom oraz władze imigracyjne, służby zatrudnienia i naukowcy także mogą skorzystać z dostępnych za pośrednictwem tej strony szczegółowych informacji.

Portal Imigracyjny UE dostępny jest w języku angielskim i francuskim pod adresem http://ec.europa.eu/immigration/
Przygotowywane są też wersje w języku arabskim i hiszpańskim, podobnie jak usprawnienia mające zwiększyć dostępność strony z różnych platform technologicznych.

W trakcie tworzenia Portalu Imigracyjnego UE Komisja przeprowadziła szerokie konsultacje, między innymi z organizacjami pomagającymi imigrantom, związkami zawodowymi, organizacjami pracodawców oraz grupami wyznaniowymi z krajów pochodzenia, tranzytu i przeznaczenia. Konsultacje te odbyły się w Belgii, Republice Czeskiej, Francji, Niemczech, Hiszpanii i w Mali.

Dodatkowe informacje

Portal Imigracyjny UE

Strona komisarz do spraw wewnętrznych Cecilii Malmström

Strona internetowa Dyrekcji Generalnej do Spraw Wewnętrznych