Komisarz Bieńkowska na debacie samorządowców

3 czerwca, komisarz Elżbieta Bieńkowska, odpowiedzialna za rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość i MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa), brała udział w debacie „Samorządowa Europa. Pamięci Pawła Adamowicza”. Było to ostatnie spotkanie z serii dialogów, które prowadziła w Polsce w ciągu ostatnich tygodni. Tym razem uczestniczyła w wydarzeniach upamiętniających 30. rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce w czerwcu 1989 r. Komisarz wzięła udział w dyskusji dotyczącej roli władz regionalnych i lokalnych w kształtowaniu przyszłości UE, zorganizowanej w celu uczczenia pamięci byłego burmistrza miasta Gdańska. Wystąpiła na scenie wraz z Aleksandrą Dulkiewicz (prezydentem miasta Gdańska), Rafałem Trzaskowskim (prezydentem Warszawy), Rafałem Dutkiewiczem (byłym prezydentem Wrocławia) i Andrijem Sadowymiem (burmistrzem miasta Lwowa).

W trakcie debaty unijna komisarz stwierdziła, że „w Polsce w tej chwili się robi duszno”. W jej ocenie Polska idzie w stronę „autorytaryzmu”, bo obywatelom narzuca się, „czym mają podróżować i jak jeździć”. Stwierdzała też, że „samorząd to wielka moc”. – Pokazali to Polacy w wyborach jesienią – mówiła.
Przypomniała też jak ważny jest kontakt polityków z wyborcami. Stwierdziła, że “w kampanii trzeba chodzić do ludzi i z nimi rozmawiać. Narzędzia internetowe to jest jedno, ale to że ludzie jeżeli widzą swoich samorządowców i znają ich na co dzień, to potrafią wybrać to, co uważają co jest dla nich dobre i daje im pewien oddech“.

Obecność komisarz unijnej na debacie samorządowej nie była zjawiskiem przypadkowym. Komisja wspiera wysiłki władz regionalnych i lokalnych w kształtowaniu zrównoważonego i dostatniego rozwoju. Fundusze unijne pomogły na przykład w dalszym rozwoju szybkiej, wygodnej i czystej sieci transportowej w Warszawie. UE finansuje projekty spójności w Polsce do 85% ich wartości, co daje namacalne wyniki, takie jak 12 200 km wybudowanej lub zmodernizowanej drogi, 9,1 mln osób z dostępem do łączy szerokopasmowych i 2,4 mln osób z dostępem do lepszych sieci wodociągowych i ściekowych.