CETA – czyli rozwój współpracy z Kanadą

Elżbieta Bieńkowska, komisarz odpowiedzialna za rynek wewnętrzny, rozwój oraz małe i średnie przedsiębiorstwa poleciała do Kanady w celu promowania kooperacji połączeń biznesowych pomiędzy tym krajem a Unią Europejską. W ramach tej wizyty komisarz Bieńkowska i Navdeep Bains, kanadyjski minister innowacji, nauki i rozwoju gospodarczego, wezmą udział w ceremonii podpisania porozumienia administracyjnego w sprawie wspomnianej współpracy, które będzie formalnie podpisane przez Komisje Europejską i Kanadyjski Departament Przemysłu. Porozumienie pomoże małym i średnim przedsiębiorstwom rozwijać możliwości handlu transatlantyckiego i wspierać wzrost oparty na innowacjach po obu stronach, poprzez ułatwienie powiązań i wymianę najlepszych praktyk między przedstawicielami UE i Kanady. Kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa między UE a Kanadą (CETA), która tymczasowo obowiązuje od września 2017 r., oferuje korzystne warunki dla takiej wzmocnionej współpracy.

Przed wizytą komisarz Bieńkowska powiedziała: „UE i Kanada są naturalnymi partnerami. Firmy z obu stron Atlantyku mogą połączyć swoją wiedzę i potencjał innowacyjny, aby zbudować silną bazę przemysłową. Jesteśmy zainteresowani zintensyfikowaniem naszej współpracy w bardziej strategiczny i zrównoważony sposób (…)”

Zwiększając handel między partnerami, CETA tworzy miejsca pracy i nowe możliwości dla przedsiębiorstw. CETA ma również jedne z najsilniejszych zobowiązań kiedykolwiek zawartych w umowie handlowej w celu promowania praw pracowniczych, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Podpisanie porozumienia administracyjnego w sprawie współpracy odbędzie się dziś w Humber College w Toronto, gdzie komisarz wygłosi także przemówienie programowe, odbędzie dwustronne spotkanie z ministrem Bains i weźmie udział w dyskusji na temat możliwości rozwoju biznesu między UE a Kanadą.